galliope
galliope

GÖMÜLÜ SİSTEMLER

Teknolojinin gelişmesi ve üretilen cihazların sürekli küçülmesi beraberinde gömülü sistemlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Gömülü sistemlerin tanımını yapmak oldukça zor olsa da, bazı karakterislik özelliklerinden yola çıkarak, anlamlı bir açıklama geliştirebiliriz.

Gömülü sistemler, belirli bir amaç doğrultusunda geliştirilmiş, içerisinde koşan yazılım, platform gibi detayları kullanıcı katmanına genellikle taşımayan, blackbox - kara kutu diye tabir ettiğimiz ürünlerdir. Hemen herkesin evinde kullandığı ADSL modem cihazları bunun tipik bir örneğidir; piyasada çok sayıda donanım mimarisinde, birbirinden çok farklı yazılım platformları üzerinde çalışan modemler bulunmaktadır.

Gömülü sistemler üzerinde, eğer yapılacak iş görece daha basit ise bir işletim sistemi bulunmayabilir. Biraz daha gelişmiş ürünlerde ya ürüne özel yazılmış bir işletim sistemi, ya da Linux, VxWorks, Windows CE gibi işletim sistemleri bulunmaktadır. Özellikle kaynak kodunun açık olması, gömülü sistemler pazarına yönelik ürünler düşünüldüğünde en çok sürücü desteğinin bulunması, sağlam bir network katmanı ve tamamen özelleştirilebilirliği nedeniyle Linux işletimim sisteminin bu alanda gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başlandığını görüyoruz.

Gömülü sistemler, belirli bir amaç doğrultusunda geliştirilmiş, içerisinde koşan yazılım, platform gibi detayları kullanıcı katmanına genellikle taşımayan, blackbox - kara kutu diye tabir ettiğimiz ürünlerdir. Padok yazılım ekibi, gömülü sistemler üzerinde yazılım geliştirme alanında tecrübeli ve uzman bir kadrodan oluşmaktadır.

Özellikle takip ve veri toplama alanlarında gömülü yazılımlar geliştiren firmamız müşteri ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunma konusunda ileri düzeyde bilgi birikimine sahiptir.